Faq

Jak se připravit před focením?

Nedoporučuji chodit pár dní před focením na solárium ani sluníčko. Taktéž není vhodné používat samoopalovací nekvalitní výrobky, které dělají na těle fleky. Na „kosmetiku“ si zajděte s předstihem, aby pleť nebyla zarudlá. Po holení doporučuji použít výrobky pro zklidnění pokožky. V případě výskytu akné nějak nemačkejte, nesnažte se jej skrýt. Líp se bude retušovat, než nějaký velký stroupek. Úpravu obočí neprovádějte v den focení. Taktéž vlasy nemyjte v den focení, líp se s nimi pracuje. Účes vytvořte těsně před focením ( můžete poupravit v ateliéru ). Nezapomeňte také na manikúru a pedikúru. Krom ostříhaných nehtů na rukou i nohou nezapomeňte na odstranění ztvrdlé kůže na patách. Rty pravidelně mažte, zubním kartáčkem je můžete promasírovat a odstranit z nich šupinky kůže, aby nebyly popraskané. Nosíte li brýle, zvažte kontaktní čočky. Nemusíme se pak zdržovat s kontrolou odrazů ze zábleskových světel. U denního světla tzv. daylight nejsou brýle překážkou. Nezapomeňte také na zubní hygienu, krásný úsměv vypadá vždy dobře na fotkách. Chce to před focením pár dnů dobře se vyspat, nepít alkohol a omezit kouření ( vyhnout se zakouřenému prostředí ), ať pleť vypadá zdravě a odpočatě. Dodržujte pitný režim ( vodu, bylinné čaje ).

Co vzít s sebou na focení?

Na domluvené focení si berte s sebou takové oblečení, v kterém chcete být foceni a bude odpovídat žánru. Vyhněte se reflexní žluté, zelené a oranžové barvě, dělají totiž odrazy na pleti. Doporučuji vzít s sebou více druhů oblečení a rekvizit, aby jsme mohli kombinovat. Pokud provozujete nějaký sport nebo hrajete na hudební nástroj, můžete si na focení vzít sportovní vybavení nebo hudební nástroj. Pokud možno, vyhněte se řetízkům a všemu lesklému ( platí taktéž při opalování na sluníčku ). V případě focení v páru buďte sladěni. Při focení aktu si berte na sebe volnější spodní prádlo ( ideálně žádné ), olejíček na tělo, ručník a župan. Bude li se fotit celá postava, mějte čisté ponožky a boty ( podrážky ). S sebou své přezůvky. Také si s vezměte čistící váleček na oblečení pro případné odstranění nečistot.

Neumím pózovat!

To vůbec nevadí, základní pózy Vám ukážu nebo poradím. Můžete navštívit také různé videa s ukázkami póz, kouknout na módní magazíny, fotografie ostatních fotografů a před zrcadlem zkoušet výrazy obličeje a póz.

Mohu si vzít s sebou na focení doprovod?

Upřímně po zkušenostech doprovod nedoporučuji. Ruší i zdržuje to obě strany. Doprovod je možný pouze při focení osoby mladší 18ti let nebo dle domluvy.

Nestihnu se dostavit včas na focení, co se stane?

Požádám formou sms nebo telefonicky informovat o možném zpoždění. Tolerance je 15 minut, poté může být focení kratší nebo rovnou zrušeno.

Jak dlouho trvá focení?

Doba v ateliéru je uvedena v ceníku u balíčků. Čas strávený v exteriéru je přibližný.

V jaké dny je možnost fotit?

Focení v ateliéru nebo v exteriéru ( Havlíčkovy sady, Vyšehrad, Stromovka, atd. ) probíhá ve všední dny dle dohody. Termín o víkendu je zpoplatněno částkou 500,- Kč.

Jak se zachovat při špatném počasí v den focení v exteriéru?

V případě, že v den focení bude nevhodné počasí na fotografování, zkontaktujeme se co nejdříve a domluvíme nový termín bez příplatku.

Jsou k dispozici všechny obrázky z focení?

Zasílám mnou roztříděné fotografie v náhledové velikosti s vodoznakem. Náhledy ve formátu .jpg posílám přibližně do 3 dnů ode dne focení prostřednictvím Úschovna.cz, kdy Vám na email zašlu odkaz ke stažení. Zákazníky prosím, aby svůj výběr fotografií provedli do 14 dnů nejpozději a to z důvodů zaplňování úložiště. V opačném případě budou fotografie smazány bez náhrady! Náhledy fotografií nejsou určeny pro veřejnou prezentaci.

Dostanu všechny fotografie bez úprav?

Všechny vydařené fotografie velikosti 2 000 x 3 000 pixelů bez vodoznaku je možno zakoupit za 1 000,- Kč. Tyto fotografie avšak neslouží pro veřejnou prezentaci.

Jak se roztřídí náhledové fotografie?

Náhledy fotografií posílám k výběru pro retuš, až tehdy, kdy je roztřídím. Odstraním fotografie, kde jsou například přivřené oči, nevhodné pózy nebo ty které vím, že nepůjdou dobře upravit.

Jak se upravují fotografie?

Základní retušování fotografiíkteré prochází postprodukcí v legálním Photoshopu a v dalších programech obsahují opravy přepalů, barev, sytosti, doostření, případný ořez, atd. U pokročilé retuši navíc redukuji akné a kruhy pod očima, zmírňuji vrásky, strie, odstraňuji přebytečné chloupky, otlačeniny a podobně. Je li zapotřebí, “vyčistím” pozadí z ateliéru a jiné rušivé prvky. 

Jaké je rozlišení fotografií?

Rozlišení fotografií je až 24 Mpix a velikost až 6 000 x 4 000 pixelů ( velikost fotografií určuje kvalita ). Zmenšené fotografie jsou ve velikosti cca 1000 × 1 500 pixelů.

Kdy budou hotové fotografie?

Retušované fotografie ve formátu .jpg  jsou k dispozici do 2 týdnů ( dle vytíženosti ). Snažím se fotografie dělat co v nejkratším termínu, ale tak, aby nebyly ochuzeni o kvalitní postprodukci. V případě nemoci, dovolené nebo naléhavé situaci mohou být fotografie zaslány o pár dní později. Zpracované fotografie posílám v zazipované složce přes Úschovna.cz. Zákazníky žádám, aby mne po stažení fotografií informovali. Pokud se tak nestane do 14 dnů budou fotografie smazány z iMacu a poté i z úložiště bez náhrady!

Jak reklamovat fotografie?

Reklamace je uznáná v případě špatně vyretušované fotografie a celkově po technické stránce. Doporučuji projít moje portfolio, aby jste viděli jak fotím a celkově, jak vypadá fotografie po postprodukci ( úpravách ). Nelze reklamovat Vámi nespokojený zevnějšek, špatně odvedenou práci externího vizážisty ( nutno hlásit u focení ) nebo Vámi vytvořeného líčení.  Tisk fotografií provádějte jen u ověřených společností, aby výsledné barvy byly totožné s kalibrovaným monitorem.

Kdy dostanu tištěné fotografie?h

Tištěné fotografie budou k dispozici po schválení fotografií v elektronické podobě. Poté je zasílat do laboratoře a obvykle do pár dnů budou k vyzvednutí v ateliéru. V případě zájmu mohu fotografie zaslat přes Zásilkovna.cz za poplatek ( viz. ceník )

Kdo vlastní autorská práva?

Vždy fotograf. Všechny fotografie jsou nadále mým majetkem a bez souhlasu se nesmí fotografie použít ke komerčním účelům a k prodeji třetím stranám.  Zákazník nesmí do fotografií nijak zasahovat. Pokud fotografie neobsahuje logo, copyring je třeba úvést odkaz na můj web nebo mé jméno při zveřejnění (tisk, média, internet, soc.sítě, atd. )

Je focení podloženo smlouvou?

Komerční zakázky jsou podložené smlouvou.

Jak zpracovávám osobní údaje?

Informace o zpracování osobních údajů se dozvíte zde.

Jak dlouho se zálohují fotografie?

Originální RAW soubory, náhledy a retušované fotografie ponechávám v iMacu ( i Cloudu ) po dobu 14 dnů. Po tuto dobu je možno fotografie doupravit a přikoupit. Po uplnutí 14 denní lhůty jsou veškeré souboury z focení definitivně odstraněny a nelze je opětovně nahrát. V případě zájmu mohu za poplatek uložit veškeré soubory na iCloud po dobu 6 měsíců.

Nenašli jste zde odpověď na otázku? Napište mi na email info@fotomiky.eu.

Informace byly aktualizovány 11.11.2019. Jakékoliv šíření obsahu nebo jejich část není bez svolení autora povolena!